تفاوت هودی، سویشرت و دورس

تفاوت هودی، سویشرت و دورس

 

تفاوت هودی، سویشرت و دورس

تفاوت هودی، سویشرت و دورس

برای اینکه فرق میان هودی، سویشرت و دورس بهتر متوجه شویم میخواهیم که با این لباسها آشنا شویم : ابتدا به تعریف جداگانه هر کدام میپردازیم و بعد ویژگی-شباهت و تفاوت های آنها را بررسی میکنیم;

 

سویشرت (sweatshirt) ؟

وقتی صحبت از سویشرت میکنیم ناخود آگاه یاد سرما می افتیم. این کلمه مانند بسیاری از کلمات دیگر از زبان انگلیسی وارد زبان ما شده ، معمولا سویشرت ها لباس های گرمی هستند که جنس پارچه ی آن ها نخ یا کتان می باشند و علاوه بر ضخامت و گرم نگه داشتن، عرق بدن را جذب خود می کنند و تهویه هوای مناسبی  برای پوست و بدن دارند. استفاده از این نوع لباس مربوط به اوایل قرن 20میلادی میشود که مردم مانند کارگران و ورزشکاران دنبال لباسی راحت گشاد و گرم بودند که تهویه هوای مناسب هم دارا باشد و میتواند جیب، کلاه، زیپ یا یکی از این ها را نداشته باشد(می توان هر بلوز آستین بلند که پنبه ای باشد را نیز سویشرت نامید).

سویشرت های امروزی از جنس ضخیم – نیمه ضخیم، ملانژ، یا پنبه دورس دو نخ یا سه نخ و پارچه های دیگری تولید می شود. حتی اگر از بافت هم درست شود به آن سویشرت بافت می گویند. به همین دلیل به کلیه البسه گرم که از دورس دو یا سه نخ درست می شوند، سویشرت می گویند و ممکن است جیب دار، زیپ دار یا کلاه دار باشند و در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا را نداشت به آن بلوز می گویند که مناسب فصل سرما است   سویشرت اسپرت 

هودی (hoodie) ؟

اصولا هودی ها همان سویشرت های کلاه دار خودمان هستند که عموما زیپ ندارد و گرم راحت هستند و غالبا یک جیب بزرگ در جلو دارند و در اکثر مواقع دارای کمر کشی و سرآستین‌هایی است که گرما را به دام میدر خود نگه میدارند. از آنجایی که هودی‌ها گشاد هستند و جنسی نرم دارند، دنج و بدون محدودیت هستند. علاوه بر این، از کلاه هودی هم می‌توان برای گرم نگه داشتن سر در هوای سرد یا محافظت در برابر باران استفاده کرد.

هودی مدت مدیدی است که بین مردان و زنان رواج دارد، استفاده این کلمه به قرن 5 میلادی باز می گردد زمانی که کشیشان و افراد راهب مسیحی، تونیک یا ردای بلند که کلاه دار  بودن استفاده می کردند. در سال 1930 میلادی به دلیل سرمای زیاد کارگرانی که در کارخانه های نیویورک کار می کردند برای گرم کردن خود از این نوع لباس استفاده می کردند وکم کم این لباس به دلیل گرما ی خود و کارایی های دیگرش در سال 1990 بین پسران و دختران نیز مورد استفبال قرار گرفت و محبوبیت پیدا کرد.

 

دورس(Durres) ؟

غالبا خیلی از افراد هودی، سویشرت و ژاکت را با دورس اشتباه میگیرند، دورس پارچه‌ی نخی است که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ وگلکسی است که از آن برای دوخت پوشاک ورزشی، گرمکن، شلوار و سویشرت استفاده میکنند.از آنجایی که پارچه دورس در رنگ های مختلف و متنوع تولید می شود در پوشاک بچگانه هم کاربرد فراوانی دارد:

 

فرق دورس با هودی چیست؟

درواقع دورس جز پارچه های گرم است که بیشتر برای پوشاک زمستانی و پاییزی استفاده می شود ولی بعضی به اشتباه سويشرت ،هودی یا ژاکت را دورس می نامند.

تفاوت هودی و سویشرت

هودی و سویشرت دارای ویژگی های مشترک هستند از جمله بدون یقه بودن، تن خور بودن ، منعطف بودن، گرم بودن و دارای جیب بودن است.

اصلی ترین تفاوت هودی با سویشرت این است که هودی مجهز به کلاه است و می تواند شامل دکمه، زیپ و … باشد. در ادامه به تفاوت و شباهت های هودی و سویشرت بطور کامل میپردازیم.

تفاوتها :
  • نوعی سویشرت است که یکسری تغییرات منحصر بفرد دارد.
  • سویشرت اغلب یک سره و همانند پلیور هست در حالی که هودی ها می تواند جلو باز و زیپ دار باشند.
  • بیشتر هودی ها معمولا کلاه و بند آویز دارند در حالی که سویشرت ها معمولا کلاه ندارند.
شباهتها :
  • هم هودی و هم سویشرت قابلیت جذب تعرق بدن را دارند و علاوه بر سبک بودن بسیار گرم هستند.
  • هر دو از یک جنس تولید می شوند.
  • می توان به بدون یقه بودن ،تن خور بودن، منعطف بودن، گرم و دارای جیب بودن هر دو اشاره کرد.
  • هردو بیشتر برای فعالیتهای ورزشی و روزمره مناسب هستند.
  • هم سویشرت و هم هودی امروزه بسیار متداول هستند و توسط قشر کثیری از مردم بخصوص ورزشکاران استفاده میشود.
  • معمولا جنس و سبک طراحی هودی و سویشرت ها شبیه بهم هستند.
  • معمولا هردوی آنها به دلیل کاربرد زیادی که دارند از محبوبیت فراوانی برخوردارند.

هودی های برند های معروف مثل آرمانی ، … نیز در آینده در فروشگاه مظفری موجود خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه
حساب کاربری
0
سبدخرید
جستجو